A.B. PATERSON COLLEGE
GOLD COAST, QUEENSLAND

Illalong News

  • 14th June, 2018

Premiership Teams and Top 4 Positions in APS

Please find below a list of teams who were Premiers following the APS Finals last Friday and also those who finished in the top 4:

Premiers

Open B Girls Volleyball                   (Mrs Lindeberg) 
Junior Girls Hockey                         (Mr Sullivan and Cassidy Brazeau)
Open B Boys Football                      (Mr Spargo)
Junior C Boys Tennis                       (Mrs Alchin)
Tier 2 Open Boys Volleyball           (Ms Foster)

                                                               

Runners Up

Year 8 B Netball                               (Mrs Presland and Ms Jodie Ffewkes)
Inter B Girls Volleyball                   (Mr Voevodin)
Junior A Girls Volleyball                (Ms Dhingra)

Third Place

Year 8 A Netball                               (Mrs Presland and Ms Jodie Ffewkes)
Year 7 B Netball                               (Ms Susan Bruce)
Inter A Girls Volleyball                   (Mr Voevodin)
13/14 Rugby                                       (Harry Davidson)
Open A Boys Football                      (Mr Abe)
Year 9 Boys Football                        (Mr Mackenroth)
Open B Boys Volleyball                   (Mr Andrews)
Open C Boys Tennis                         (Mr Menezes)

Fourth Place

Open A Netball                                 (Ms Garlick & Mr Mike Petrides)
Open B Netball                                 (Ms Garlick & Mr Mike Petrides)
Open D Netball                                 (Mrs Hay)
Junior B Girls Volleyball                 (Ms Dhingra)
12/13 Rugby                                       (Mr Templar & Mr Dilkes)
Year 10 Boys Football                      (Mr Chetter)
Junior B Boys Volleyball                 (Ms Earl)
Junior B Boys Tennis                       (Mrs Alchin)
Tier 2 Junior Girls Netball              (Ms Golden)

Congratulations all teams and Coaches.

Ian Taylor
Director of Activities

< Back to News