A.B. PATERSON COLLEGE
GOLD COAST, QUEENSLAND

Illalong News

  • 8th November, 2017

News from around the Touch Football Fields

APS FINALS: Good luck to the following Touch Football teams who are playing off for the top 4 season placings in this week’s APS Finals:

  • Open A Boys – 1st / 2nd vs All Saints Anglican School
  • Open B Boys – 1st / 2nd vs King’s Christian College
  • Open C1 Boys – 1st / 2nd vs A.B. Paterson College
  • Open C2 Boys – 1st / 2nd vs A.B. Paterson College
  • 10A Boys – 3rd / 4th vs Emmanuel College
  • 9B Boys – 3rd / 4th vs Emmanuel College
  • 8A Boys – 3rd / 4th vs Coomera Anglican College
  • 8B Boys – 3rd / 4th vs King’s Christian College
  • 8C Boys – 1st / 2nd vs King’s Christian College
  • Open A Girls – 1st / 2nd vs Emmanuel College
  • Open B Girls – 1st / 2nd vs All Saints Anglican School
  • Open C1 Girls – 1st / 2nd vs A.B. Paterson College
  • Open C2 Girls – 1st / 2nd vs A.B. Paterson College
  • 7B Girls – 3rd / 4th vs All Saints Anglican School 

Round 7 results against Somerset College

Teams

Result

Most Valuable Player

Most Improved Player

4A Girls

Won 5 – 3

Sinead McNamara

Ellie Sinclair

4B Girls

Lost 1 – 3

Mia Lee

Deeva Hero

5A Girls

Drew 1 – 1

Sienna Briggs

Chelsea Howell

5B Girls

Lost 2 – 4

Ruqayyah Deen

Sara Mohajer-Iravani

6A Girls

Won 6 – 5

Naia-Rae Fenton

Hannah Ferguson

6B Girls

Lost 2 – 6

Charlotte Squire

Carine Gemayel

7A Girls

Lost 1 – 4

Abigail Stoddart

Remy Horsely

7B Girls

Drew 4 – 4

Naisha Rahman

Brooke Sutherland

7C Girls

Lost 2 – 9

Isabella Campbell

Eden Harder

8A Girls

Lost 0 – 4

Maya Bose

Francesca Guerrini

8B Girls

Lost 1 – 4

Eesha Rao

Dorothy Hou

9A Girls

Lost 1 – 6

Gabriella Alfieri

Akina Kinja

9B Girls

Lost 0 – 2

Caitlin Ireland

Rianna Webster

10A Girls

Lost 1 – 6

Olivia Sattler

Madison Lang

10B Girls

Won 7 – 5

Jasmine Liew

Lacey Klerck

Open A Girls

Won 11 – 0

Anna Spilsted

Jessica McDonald

Open B Girls

Won 5 – 1

Tiana O’Brien

Philippa Morris

Open C Girls

Won by forfeit

Amelia Baker

Alice Kang

Open D Girls

Won 9 – 1

Nikki Wallis

Marija Radmilovic

A Boys

Lost 2 – 7

Toby Rayner

Riley Grimmer

4B Boys

Drew 4 – 4

Matthew Zhang

Danny Altass

5A Boys

Lost 2 – 12

Luke Strassburg

Hudson Chard

6A Boys

Drew 7 – 7

Daniel Teren

Aiden Lee

7A Boys

Lost 6 – 11

Luke Surch

Callum Shanahan

7B Boys

Lost 5 – 13

Victor Priala

Samuel Walton

8A Boys

Drew 8 – 8

Mathew Melenewycz

Matthew Hickey

8B Boys

Won 8 – 4

Milos Jovancevic

Ethan Sturgess

9A Boys

Lost 7 – 10

Callum Janetzski

-

9B Boys

Won by forfeit

-

-

10A Boys

Won 10 – 3

Oscar Clarke

Aleksander Bollman

Open A Boys

Won 8 – 2

Isaac Hancock

Benjamin Wiskens

Open B Boys

Won 9 – 1

Jerry Chia

Milos Jovancevic

Open C Boys

Won by forfeit

-

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Philippa Garlick – HPE Teacher & Touch Football Co-ordinator

< Back to News